Hagyományteremtő I. Felvidéki Bajusztalálkozót tartottak Marcellházán 2015. szeptember 26-án.
Húsz versenyző állt Hortobágy-Máltán a zsűri elé, hogy bizonyítsa: lovas és bajuszos nemzet a magyar! A legmagasabb pontszámot a legmesszebbről, Amerikából hazalátogatott Jánváry Zoltán bajusza kapta.
Először álltak egyszerre zsűri elé kontyok és bajszok Turán, az első alkalommal megrendezett népművészeti fesztiválon.
Zászlóünnep és bajuszok a Budai várban 2013. május 4-én. Dessewffy Zsolt, Monos Gábor és Mudry Péter felvételei.
Néhány 19. századi czívis és hajdú(sági) bajusz "Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben" c. műből:
![]() |
![]() |
![]() |
Az V. Kunsági Bajuszfesztivál fotógalériájába Hraskó István, Oltyán József, Puskel Zsolt, Szilágyi Péter és Újvári Sándor helyszínen készült felvételeiből válogattunk.
Jánváry Zoltán képzőművész Budapesten tanult, itt kezdett alkotni, tanítani, majd 1995-ben átköltözött a Föld másik oldalára, a nevadai Rénóba, ahol rajzot tanít, grafikákat, rézmetszeteket készít, fest és fotografál. A legújabb ötlete, hogy a magyarországi katonai hagyományőrzőket fényképez és talált is olyan galériát, amelyik az ősszel megrendezi a kiállítást. A közelmúltban itthon járva készített néhány próba-felvételt, ezek közül mutatunk be néhány hagyományőrző huszárportrét.
A magyar-lengyel bajuszcsata ugyan elmaradt a szabolcsi Szent László Ünnepen , mert a Lengyelországból érkezett kielcei ulánusok közül csak egy viselt bajuszt de bajuszverseny azért volt, ahová a Szabolcs környékieken kívül etyeki, gyergyói és révkomáromi bajuszviselő is benevezett. A bajusz kategóriát Zsolnai Gábor nyerte, a szakállas bajuszosok között a Gyergyóból érkezett Tölgyesi Béla lett az első. A nagyszabású ünnepségre a Koronaőr Egyesület négy tagja – köztük az idei kiskunfélegyházi bajuszkirály - elhozta a Szent Korona másolatát.
A IV. KUNSÁGI BAJUSZFESZTIVÁL KÉPGALÉRIÁJA
Válogatás Gulyás Réka, Pádár Piroska, Faludy Imre, Horváth Zoltán, Puskel Zsolt, Szilvás Zoltán, Szilágyi Péter és Takács Zsolt felvételeiből.
Alsócsernátonban és környékén összegyűjtött néprajzi tárgyakból, hely- és kulturtörténeti dokumentumokból és népi építészeti emlékekből a Damokos család ősi kúriájában és annak kertjében rendezett be múzeumot. Halála után a gyűjtő, rendszerező és oktató munkát Pál, József és Lajos fiai és mára unokái folytatják. A falumúzeum 1999 óta alapítójának nevét viseli. A múzeum fényképgyűjteményéből kaptuk közreadásra a következő székely bajusz gyűjtemény-t.
Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy